Tekniska egenskaper
| Kabellängd |
20 m |
| driftspänning |
230 volt |
| maxlast |
16 Ampere |
| skyddstyp |
IP 20 |
| antal Sockets |
4 x |
| kontakt typ |
SCHUKO |
| utbud |
inomhus |
| drum Kapslingsmaterial |
plast |
| trumma diameter |
230 mm |
| kabeltyp |
H05VV-F 3g1.5 |
| kabeltvärsnitt |
1,5 mm 2 |
| kabel slida material |
PVC |
| skyddade mot spray vatten |
inte tillgängliga |
| barnspärren |
inte tillgängliga. |
| Överbelastningsskydd |
inte tillgängliga |
| indikatorn |
inte tillgängliga |
| säkerhet gångjärn locket |
inte tillgängliga |
| speciell |
parkeringsbroms, termisk |
fördelar
- VDE termisk
- skyddsklass IP20
- parkeringsbroms
- pris
nackdelar
en ny kabel trumma behövdes. Valet med inköp av kabel trumman har fallit på Schwabe AS kabel trumma. Varför det just som Schwabe har blivit kabeltrummor, kan du se skälen för beslutet och andra upplevelser.
Köp beslutet av AS Schwabe kabel trumma
kabel trumman bör uppfylla två punkter, den första punkten var utrymme för fyra pluggar och säkerhet. Båda dessa krav som bästa träffade kabel trumman av AS Schwabe. Där köpbeslutet också stimulerat, billiga AS Schwabe är kabeltrummor.
Kabel trumma och deras tekniska detaljer
mycket solid plast bearbetade kabel trumman är den AS Schwabe. Är att vad är speciellt med den plast som används för kabelvinda är en mycket reptålig plast. Gesetell på kabel trumma är zink belagd och utrustade med en parkeringsbroms. Kabelvinda är utrustad med fyra uttag. Uttagen är här både för euro-stickpropp, samt en SCHUKO plugg och en platt kontakt. Pluggarna kan ha 230 volt detta, totala sväljer är motståndskraftig som kabel trumma med upp till 3500 watt. Kabelvinda är utrustad med en strömkabel med en längd av 20 m. Säkerhet, Schwabe är säkrad som kabel trumma mot överhettning. Detta, den är utrustad med en thermal protector som uppfyller skyddsklass IP 20. Kabeltrummor träffade också, alla tillämpliga standarder, såsom till exempel den sv 61242, men även den DIN VDE 0620-1. Måtten på kabel trumman är 32,8 x 24,2 x 20,2 cm, det kommer på en vikt 3,2 kg. Färg Schwabe hålls som kabel trumma i en svart färg design.
Brett tillämpningsområde som Schwabe kabel trumma
i samband med de höga säkerhetskraven att kabeltrummor uppfyller de AS Schwabe, den har ett brett spektrum av applikationer. Så kan du använda kabeltrummor Schwabe AS inte bara inomhus, men också till exempel utomhus.
Hantering av kabeltrummor
Schwabe kabeltrummor är relativt lätt, du kan transportera dem väl med bär handtag, håll och rulla upp. Med kabel trumma finns ganska liten defekt i samband med avstängning och rulla upp den AS Schwabe, som du kan se ytterligare beskrivning. Den avstängning och rullande upp på kabel trumma underlättas av ett litet handtag på kabel trumma.
Brist i AS-Schwabe kabel trumma
kabeltrummor jag har Schwabe AS nu för ett par veckor i bruk, här var jag en brist. Denna brist påverkar den upp och avrullning av kabel trumman, här det går något trögt. Denna brist har men ingen effekt på funktionaliteten i kabeltrummor, han upprör men lite.
Slutsats
Mycket bra och särskilt robust bearbetade kabeltrummor är som sväljer. Kabelvinda är utrustad med fyra uttag. Den är utrustad med en 230 volts anslutningskabel med en längd av 20 m. Det uppfyller alla säkerhets tsanforderungen och är utrustad med en thermal protector för att skydda från överhettning, bland annat. En liten defekt det är kabeltrummor med avseende på rullen och rulla upp på AS svalan, här kabel trumman är något stel. Övergripande jag kabeltrummor men med AS sinkans mycket nöjd, jag kan bara rekommendera den.