Tekniska egenskaper

Produkttyp Loungeset
Geeignet für 4 Personen
Material Polyrattan
Set-Größe 4-teilig
antal en Stühlen 3
antal en Tischen 1
Gewicht 36 Kilogramm
Maße Tisch 92 x 59 x 43 cm
Maße Stuhl (L x B x H) 65 x 63 x 77 cm
Wetterfest tillgängliga
UV beständig tillgängliga
Frostbeständig inte tillgängliga
Pflegeleicht tillgängliga
Stapelbar inte tillgängliga
Klappbar inte tillgängliga.
Speciell TÜV/GS-certifierad, moderna och väderbeständig lounge ställa

Fördelar

  • väderbeständig
  • vacker look
  • bra material
  • kvalitet och bra utförande

nackdelar

  • är något litet
trädgård set består av ett rektangulärt bord, soffa och två fåtöljer. Tabellen erbjuder en hylla i en öppen och naturlig rotting utseende. De bekväma dynorna ingår, de är polyester, har ca 6 centimeter tjock och är grå. Mått av stolen är ca 65 cm längd gånger 63 cm bred x 77 cm höjd. Soffan har massa om 129 cm längd, 63 centimeter bred och 77 cm höjd. Tabellen har mått ca 92 cm längd, längd 59 cm och 43 cm höjd. Uppsättningen producerades i väder- och UV-resistent, hög kvalitet polypropylen. Allibert Modena trädgårdsmöblerna är också TÜV/GS testad.

Den populära trädgården ställa

Allibert försökte att från balkongen, terrassen eller trädgården en trevlig plats är gjord för att njuta av. Varje lounge set detta är naturligtvis hållas i åtanke. Det finns alltid en idealisk kombination mellan bra värde och snygg design. Trädgård uppsättningen Modena är trendiga och attraktiva och leta i öppen och naturlig rotting. Uppsättningen kan du slappna av och det kommer att bli höjdpunkten på terrassen eller i trädgården. Är det soffan med plats för 2 personer, två lounge stolar och rektangulära bordet med ytan. Med hjälp av de rundade armstöd kan tilldelas genomförandebefogenheter den retro-looken vid uppsättningen och stolarna och soffan kan bjuda in de hög vinkel ryggstöd att dröja kvar. Alla kan njuta av tiden i trädgården med uppsättningen av Modena. I ett rektangulärt bord finns gott om utrymme för dekoration och dryck. Med hjälp av ytan finns det fortfarande en extra utrymme för andra saker. Sits och rygg kuddarna ingår med uppsättningen, och därmed erbjuds en bekväm och hög sittkomfort. Det är att notera att kudden är bäst inom en vattentät kudde box inte är i bruk bör lagras. Den populära Allibert lounge set kan växa vackert. Det finns solstolen som Daytona SL eller också kub pallen med kudde. Underbart fortfarande fler sittplatser kan exempelvis förses med avföringen. Det finns också isen kuben och drycker på varma sommardagar kan kylas med denna kub. Gå till kylskåpet kan således sparas. I kitet ingår i soffan som en två sitsig, de två lounge stolar och rektangulära bordet med ytan

Detaljer, material och kvalitet

. Sits och rygg dynor ingår och färgen på rotting Optics är graphite. Kuddarna har en tjocklek på 6 cm och färg grå. Det är mycket fördelaktigt vid det kit som konstruktionen fungerar enkelt utan ytterligare verktyg. Hållbarhet har en viktig roll i Allibert. Väder- och UV-beständig polypropylen används i produktionen och detta är 100 procent återvinningsbar. Detta innebär att gamla stolen sedan kan användas som råvara för en ny plast produkt. Är tillverkade produkterna i injektion formning process och därmed artikeln få Naturlig rotting utseende. Materialet kan sålunda inte korroderar och fransar inte. Dynorna ingår och de fylldes med fleece och skum och till 100 procent t polyester. Få en hög sittkomfort är. På kudden är locket avtagbart, eftersom det finns en dragkedja. Att notera tvättanvisningarna, sedan är locket även tvättbara.

Kvalitet och säkerhet av

råvaror och färdig produkt alla processer testas alltid, så att bästa kvalitet säkerställs. Tillverkarens tester regelbundet alla produkter i vårt eget laboratorium, producera konsekventa och bästa kvalitet. Dessutom är det viktigt att alla produkter är TÜV/GS certifierad. Artikeln av plast är väderbeständig och de står utomhus året runt. Snö, regn och sol ihåg inte lappar av möbler och färger är färgäkta. Plast behåller sina vackra färger även efter år av användning. Trädgårdsmöblerna är dessutom lätt att rengöra, eftersom de är praktiskt taget underhållsfria. Det räcker om artiklarna som ska rengöras med den milt allrengöringsmedel och en borste. Trädgårdsmöblerna kan du och skölj med en trädgårdsslang. Tillverkarens produkter är alla tillverkade i Europa och att de produceras i Nederländerna. Från produktion till återförsäljare och köpare således uppstå korta avstånd.

Slutsats

I tillverkning av trädgårdsmöbler ger Allibert ca 45 års erfarenhet. Är den ledande på detta område inte för ingenting. Varje år cirka 5 miljoner trädgårdsmöbler tillverkas med moderna formsprutning. Trädgårdsmöblerna kan monteras enkelt utan några ytterligare verktyg. Möblerna kan bo i alla väder i trädgården och därmed värdet för pengar är mycket bra.